دانستی‌ها

7 مدل از اره که هر DIYer باید بداند.

اره
با این اَره‌ها و کاربردهای آنها آشنا شوید و مطمئناً پروژه بعدی خودت‌انجام‌بده DIY شما بهتر از بقیه خواهد بود.

اصطلاح DIY به چه معناست؟

خودت انجام بده (Do it yourself or DIY) اصطلاحی است که از دهه ۱۹۵۰

میلادی در برخی کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا رواج پیدا کرد

و معنای آن تعمیر، اصلاح، ساختن و یا انجام برخی کارهای فنی در خانه یا

بیرون از خانه بدون کمک خواستن از متخصصان و استادکاران آن رشته

است. امروزه در کشورهای یاد شده این شیوه رواج گسترده ای یافته است

و رشته های گوناگونی را – بجز کارهایی که به دلیل حساسیت، تنها

کارآزمودگان مجاز به انجام آن هستند – شامل می شود. در این روش علاوه

بر صرفه جویی در هزینه ها و مصرف مواد اولیه، باعث پرورش استعدادهای

فنی و پر شدن اوقات فراغت نیز می گردد.

آیا شما یک نمیکت روستایی می‌خواهید  با ظاهر زیبا بسازید یا سینک آشپزخانه را لوله کشی جدید کنید، احتمال اینکه شما به بریدن به اندازه مواد نیاز داشته باشید  وجود دارد و یک ابزار به اسم اره  وجود دارد که در انتظار کمک به شما در انجام این بریدن به اندازه اجسام و مواد  است. با مجله ابزار آلات خیری همراه باشید تا  ۷ نوع اره زیر را که معرفی می‌کینیم از طرح زمینه یک  DIY‌ از چوب تا فلز  را پوشش می‌دهد. با ویژگی‌های خاص هر کدام از اَره‌‌ها آشنا شوید،  می‌توانید هر پروژه‌ای و ایده‌ای که در ذهن دارید عملی کنید و از عهده‌اش بربیاید.

همه چیز درمورد دندان‌های‌اَره

با افزودن اَره به جعبه ابزار و کارگاه خود ، خواهید دید که بسیاری از تیغ‌های‌اره بر اساس دندان در هر اینچ (TPI) درجه بندی می شوند. این اعداد از 2 تا 32 هستند. تیغه هایی که تعداد TPI کمتری دارند به سرعت بریده می شوند اما برش های خشن تری ایجاد می کنند. اره که TPI بیشتری دارند باعث ایجاد برش‌های ریز و نرم در چوب و مواد مشابه می‌شود.
Bahco Toolbox Saw Childs Saw - 7 مدل از اره که هر DIYer باید بداند.

نوع اَره‌دستی‌ سنتی

با تیغه بزرگ و دسته محکمش، هیچ فروشگاهی ابزار آلاتی بدون اره دستی سنتی کامل نیست. گرچه اره‌برقی صد در صد از طریق عضله نیرومندتری کار می کند ، اما وقتی جای که اره‌برقی کار نمی کند ، مانند وقتی که شما باید یک چوب بسیار ضخیم برای یک تیغ‌اره گرد داشته باشید،  وارد عمل می‌شود. نوع اره دستی سنتی  را بر اساس برشی که قصد دارید و TPI  لازم برای ساخت احتیاج دارید  را انتخاب کنید.

 • اگر می خواهید چوب  را ببرید (یا چوب را به طولش برش دهید)، اره‌ای با دندان‌های بزرگ و  زاویه‌دار و به طور متوسط ​​5 TPI انتخاب کنید.
 • برش از عرض چوب به اره‌برقی نیاز دارد که دارای 10 تا 12 TPI و دندان‌های کوتاهتر از شکاف است.
 • به دنبال سازش همه‌ی کارها هستید؟

  اَره‌دستی دو برش (یا “ترکیبی”) به طور متوسط ​​6 تا 8 TPI دارد و می تواند چوب را با دانه‌هاش برش دهد.
بهترین برای: برش چوب با دست.
Husky 6 in Mini Hacksaw - 7 مدل از اره که هر DIYer باید بداند.

 نوع اَره‌آهن‌بری

با اَره‌های‌ نازک و قابل تعویض از 14 تا 32 TPI، اره‌آهن‌بری C شکل اغلب برای برش لوله‌های فلزی استفاده می شود. دامنه گزینه‌های TPI، آن  را برای برش ورق فلز، پی وی‌سی و مجرا نیز مفید می‌کند – به راحتی تیغه‌های 10 تا 12 اینچی را عوض کنید، که توسط مهره های پیچ در هر انتهای آن ثابت نگه داشته می شوند.

همچنین یک اَره‌آهن‌بری دارای مهره کششی است که به شما امکان می دهد تا تیغه را برای اَره راحت تر کشیده کنید. بسته به ضخامت مواد (فلز یا مواد دیگر) که می برید ، ممکن است الگوی دندان اره مویی را نیز تغییر دهید:
 • دندانه‌های کوچک روی تیغه اره‌آهن‌بری مجموعه رکر در سه دسته برای برش آسان لوله‌های استاندارد فلزی قرار گرفته‌اند.
 • تیغ‌اره ای تنظیم شده معمولی دارای دندانی است که بدون فاصله در کنار یکدیگر قرار گرفته اند،  اما هر دندانخ جهت جلو یا عقب متفاوتی دارد. این برای برش فلز نرم و مواد دیگر مانند PVC در نظر گرفته شده است.
 • روی یک تیغه تنظیم موج دار، دندان‌ها در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند ، اما الگوی دندان از یک طرف به طرف دیگر موج کمی دارد. هنگام برش فلز نازک مانند کانال، این نوع تیغه را انتخاب کنید.
بهترین برای: برش فلز.
Coping Saw and Blades Select Option - 7 مدل از اره که هر DIYer باید بداند.

نوع اَره‌کمانی

اَره برقی U شکل فقط یک هدف دارد:

مقابله با برشهای “پشت مورب” برای نصب و تمیزتر در گوشه قرار دارد. در حالی که شبیه  اَره‌آهن‌بری است و کار می کند،  وزن اره مقابله سبک تر و تیغه کوتاه تر است – به طور معمول 6 ¾ ”طولانی و در هر مکانی از 10 تا 32 TPI. تیغه های ریز امکان نصب منحنی های برش خورده و ایجاد اتصالات دقیق هنگام نصب قالب تاج و انواع دیگر  و تمیزتر  را فراهم می کند.

How to Cut a Perfect Circle with a Jigsaw - 7 مدل از اره که هر DIYer باید بداند.

نوع اَره‌مویی

یک اَره چند منظوره برای DIYers ، اره‌آهن‌بری می تواند مانند یک اَره‌مدور خطوط مستقیم را برش دهد (نگاه کنید به زیر) اما ادعای واقعی آن برای شهرت توانایی برش منحنی است. این اره‌مویی که یکی از اره های برقی ایمن قلمداد می شود دارای یک پایه تخت بزرگ به نام “کفش” است که به صورت صاف بر روی سطح ماده ای که برش می دهید قرار دارد و تیغه را احاطه کرده و از آن محافظت می کند. بسیاری از اره‌های برقی دارای یک کفش قابل تنظیم هستند که کج می شوند و به شما این امکان را می دهد که در صورت لزوم از زاویه استفاده کنید.

با نوع اَره‌ها می‌شود تقریباً هر نوع چوب را با استفاده از تیغه هایی TPI بین 8 تا 10 برش دهدید. دندانهای یک تیغه اره‌برقی به سمت بالا قرار دارند ، بنابراین اره بر روی بالادست تیغه برش میزند. تیغه های معکوس ، که در پایین دست برش می خورند ، برای برش مواد با یک سطح تمام شده ، مانند یک صفحه پیش ساخته ورقه ورقه ،مورد استفاده هستند.

در حالی که تیغه ها از طول متنوعی برخوردار هستند ، عرض به منحنی بستگی دارد: برای برش منحنی های تنگ ، تیغه ای به عرض 1/4 اینچ و برای برش منحنی های استاندارد ، تیغه هایی به عرض 3/8 اینچ را انتخاب کنید.

 

بهترین حالت: برش منحنی در چوب.
Milwaukee M18 FUEL™ 7 1 4 Circular Saw Kit - 7 مدل از اره که هر DIYer باید بداند.

نوع اَره‌گردبر

اَره فارسی برای برش خطوط مستقیم ابعاد الوارها  تخته سه لا ، تخته های کف سفت و سخت و حتی بتن طراحی شده است ، یکی از محبوب ترین اره‌ها برای قاب سازی است و می تواند جای کار  با آن را در یک میز جای دهد. این یک تیغه دایره ای محصور و یک پایه گسترده دارد که با مواد برش خورده صاف قرار می گیرد و در اکثر مدل ها تنظیم می شود تا بتوانید عمق برش را تغییر دهید.
تیغه های اَره‌گردبر برای نوع موادی که برای برش طراحی شده اند دارای برچسب هستند:
تیغه های چوب تخته سه لا یا الوار را برش می دهند ، تیغه های سنگ تراشی اتصالات را در پیاده رو بتونی برش می دهند و غیره.

اَره‌های فارسی اندازه های گوناگونی دارند که با توجه به قطر تیغه مورد استفاده تعیین می شوند.

در حالی که متداول ترین قطر تیغه برای اَره های فارسی 7 ¼ اینچ است(مناسب برای بیشتر کارهای ساختمانی)، شما می توانید اَره‌هایی با تیغه های کوچک به اندازه 4 اینچ برای پروژه های نجاری سبک یا بزرگ به اندازه 12 اینچ برای برش چوب های سنگین پیدا کنید.

بهترین حالت: برش دادن مواد قاب ، از جمله داربست‌های دیواری ، تیرچه ها و غلاف ها.
10 in Sliding Compound Miter Saw - 7 مدل از اره که هر DIYer باید بداند.

نوع اَره‌فارسی‌بر

هدف اصلی اَره‌فارسی‌بر ساخت ضربدرهای دقیق در هنگام قاب بندی ، نصب قالب یا حتی برش نوارهای جانبی است. اَره‌های فارسی‌بر امروزی بر اساس بقیه اَره‌ها برقی و  دستی “miter box” برش های زاویه دار مختلفی را ایجاد می کنند ، اگرچه می توانند برش های پیچیده تری را نیز انجام دهند.

پایه فولادی سنگین فارسی‌بر  را می شود بر روی میز کارگاهی برای پایداری نصب کرد، و یک راهنمای فولادی در امتداد لبه پشتی آن ، به نام “حصار” ، مواد را برای برش تراز می کند. تیغ اره واقعی در یک دیسک بزرگ روی بازوی قابل تنظیم قرار دارد که می تواند بالا و پایین برود و همچنین از یک طرف به طرف دیگر چرخانده شود تا تقریباً از هر زاویه ای بریده شود.
در حالی که تمام اره‌های فارسی بر برش های زاویه دار ایجاد می کنند ، یک اره هست که توانایی ترکیبی کج شدن روی محور خود را دارد و علاوه بر برش های زاویه دار ، برش های مورب نیز ایجاد می کند. بر روی اره‌میترس کشویی ، هنگام کار اَره می توان بازو را به جلو کشید و امکان برش تخته ها یا نوارهای کناری گسترده تر را فراهم می کند.
برخی از اره‌های فارسی‌بر رده بالا دارای راهنماهای لیزری برای برش های بسیار دقیق هستند. اره‌فارسی‌بر در اندازه های 10 اینچ و 12 اینچ در دسترس هستند و بسته به کیفیت از 100 دلار تا بیش از 600 دلار قیمت دارند. اندازه بزرگتر 12 اینچی معمولاً برای استفاده تجاری اختصاص داده می شود.
بهترین موارد برای: چارچوب بندی و اتمام کار نجاری در صورت نیاز به برش زاویه ای ساده یا پیچیده.
GRIT  Rural American Know How - 7 مدل از اره که هر DIYer باید بداند.

نوع اره‌برقی

اَره برقی برای بریدن اندام درختان یا ریزش کامل درختان با دهها دندان تیز که به دور میله راهنما می چرخند ، طراحی شده است. طول میله های راهنما از 14 اینچ (برای برش سبک و هرس) تا 36 اینچ طول (برای استفاده توسط چوب برها) است و می تواند در برخی از مدل های اره برقی قابل تعویض باشد.

برای بیشتر DIY ها اره برقی با میله راهنمای 18 تا 20 اینچ کافی است. به خاطر داشته باشید که یک اَره برقی 16 اینچی با 7 مدل از ارهره زدن سیستماتیک در اطراف کل تنه درخت ، درختی به قطر 32 اینچ سقوط می کند. در حالی که برخی اره های برقی سیم دار کوچکتر برای پیرایش و هرس در نزدیکی خانه کار می کنند ، اکثر آنها با سوخت کار می کنند و می توانند برای برداشت هیزم به مناطق دور افتاده منتقل شوند.

قیمت مدل های برقی سبک از 100 دلار شروع می شود و برای اره برقی های درجه یک تا هزاران دلار می رسد.
یادداشت ایمنی:

اَره های برقی از قدرتمندترین اَره های اطراف هستند ، اما همچنین بسیار خطرناک هستند زیرا نوک میله راهنما می تواند در حین کار عقب برود.قبل از کار با اَره برقی ، دفترچه راهنمای آن را به دقت مطالعه کرده و با ویژگی های ایمنی اَره و تکنیک های عملکرد ایمن آشنا شوید.


منبع این پست:
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *